חיי גאנה: בגדי איש מת

במשותף עם מדינות מתפתחות רבות, לגאנה יש הן את צורות הלבוש המסורתיות שלה, השמורים כיום בעיקר להלוויות ולפסטיבלים, והן לבוש מערבי שאומץ ללבוש יומיומי בעבודה ובבית. למרות שבעשורים הראשונים של העצמאות היו חייטים ותופרות מיומנים רבים שהתפרנסו על ידי אספקת בגדים לגברים ולנשים, לבנים ולבנות, בחמש עשרה השנים האחרונות של המאה העשרים הפך המקור העיקרי ללבוש בסגנון מערבי למערבי. המדינות עצמן. הבגדים המיובאים לא היו חדשים, עם זאת, אלא בגדים משומשים הידועים בגאנה בשם oboroni wawu, ‚האדם הלבן מת‘ או ‚בגדי איש מת‘.

בעידן הקאלבול תחת הדיקטטורה של קולונל/גנרל Ignatious Kutu Acheampong (ינואר 1972 עד יולי 1978) ולאחר מכן הגנרל Fred Akuffo (יולי 1978 עד יוני 1979), מטבע החוץ היה דל מאוד והיבוא היה בפיקוח הדוק. בסביבה כלכלית זו פרחו והתפתחו במהירות תעשיות מקומיות בקנה מידה קטן, שכן היה צורך לספק את הצרכים המקומיים במאמץ מקומי. זו הייתה תקופת הזוהר של המגזר הבלתי פורמלי שבו התפתחויות בתעשיות הטקסטיל המקומיות תמכו בהרחבת ענפי החייטות וההלבשה. עם הפסקה קצרה במהלך ההפסקה הדמוקרטית תחת הנשיאה הילה לימן (ספטמבר 1979 עד דצמבר 1981), הפיקוח ההדוק על הייבוא ​​התחדש לאחר בואו השני של סגן הטיסה ג’רי ג’ון רולינגס ב-31 בדצמבר 1981.

למרות הנדר הראשוני של רולינגס לעולם לא לפנות לקרן המטבע הבינלאומית (IMF), עד 1983 קרן המטבע הכתיבה את המדיניות הכלכלית ועד 1985 שטפו סחורות זרות זולות לגאנה, שמומנו על ידי הלוואות לטווח ארוך ובינוני. ללא ספק היה יבוא מסוים של בגדים משומשים לפני תקופה זו, אבל מאמצע שנות השמונים הפך היבוא בקנה מידה גדול של אובורוני וואוו לנושא מרכזי בתקשורת ונקודת דיבור בשיחה יומיומית, כמו גם לעניין סוציו-אקונומי. דאגה של הממשלה.

היחס ליבוא בגדים משומשים היה מעורב. אנשים רבים הרגישו שזאת בושה ללבוש כיסויי לבוש של אחרים ולהעמיס על ילדיהם את החובה לפרוע הלוואות שימשכו הרבה מעבר לחיים השימושיים של הבגד. הממשלה הצטערה על פטירתן של תעשיות הטקסטיל וההלבשה המקומיות ועל אובדן התעסוקה שנבע מכך. נערכו פגישות כדי לקבוע אם יש להטיל הגבלות יבוא אך מדיניות זו נדחתה מכיוון שהייתה מעלה את יוקר המחיה, מעוררת תסיסה חברתית ושבירה את הסכם הסחר החופשי עם קרן המטבע. שרי הממשלה הסכימו שכולם תלויים באובורוני וואוו, כולל עצמם.

בעידן זה של סחר חופשי, הייבוא ​​היה בידי סוחרים שהביאו לגאנה את הסחורה הזולה ביותר שיש ללא קשר לאיכות. רוב המוצרים החדשים שיוצרו הגיעו מסין, אך הבגדים המשומשים הגיעו מבריטניה וממדינות אחרות באירופה. הוא הגיע לנמל טמה, 30 ק“מ מזרחית לבירה אקרה, בחבילות גדולות כרוכות בבד בקוטר של כשני מטרים. הסחורה סולקה על ידי היבואנים והועברה לשווקים בערים הגדולות ובירות האזוריות.

להיות נוכח בפתיחת החבילות היה עד לתופעה חברתית בעלת עניין רב. הנשים הסוחרות שעסקו בקמעונאות של הסחורה לקהל הרחב התמחו בעיקר בקו בגדים אחד: חולצות גברים, חולצות טי, מכנסיים, שמלות נשים, תחתונים וכו‘. כל אחת הייתה להוטה להשיג את הדוגמאות הטובות ביותר שיש: הכי פחות בלויות, האופנה העדכנית ביותר , איכות מעולה. אז כאשר נפתחו חבילות הסחורות המעורבות באופן אקראי, הייתה תרמית של פעילות רוגבי שאיימה להתפרץ למלחמה גלויה. נראה היה שהאלימות מוגבלת רק על ידי הבנה אוניברסלית שאף אחד לא יכול למכור חולצה שנקרעה קשות, אבל האמנה הזו לא מנעה כמה פריטים יציבים יותר להיות נתונים למשיכת מלחמה נמרצת.

לאחר ההשתוללות על הסחורה הגיעה ההתמקחות על המחיר אבל כאן הפעיל בעל החבילות כוח כמעט דיקטטורי. המחירים היו בהכרח שרירותיים אבל הניסיון הביא מידה של סטנדרטיזציה לפריטים הנסחרים בדרך כלל. המערכת הייתה מוכרת לכל המשתתפים ופעלה בהתמדה במהלך העשור הבא. היו יותר מדי אינטרסים בכל הרמות לכל שינוי מהותי.

רק הגדלת השגשוג יכולה להביא קץ ל-oboroni wawu. במאה העשרים ואחת, כאשר גאנה עלתה למעמד הכנסה בינונית נמוכה יותר, אנשים עשויים להרשות לעצמם יותר מהמוצרים של סחר אופנה מתפתח הנתמך על ידי תעשיות טקסטיל מקומיות, עיבוד כותנה גאנה ואימוץ מיומנויות האומנות החדשות יחסית של צבע עניבה ובטיק. יש לקוות שכמות מספקת מהחייטים והתופרות של שנות ה-70 שרדו כדי להעביר את כישוריהם לדור שחייב לייצר את העושר כדי להחזיר את ההלוואות של שנות ה-80.

Previous Post
Next Post

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.