מדריך למגפי גוגו

מגפי גוגו צברו מוניטין מעט מטונפים בשנים האחרונות, בשל הקשר שלהם לחשפניות ולתעשיית המין, אבל המוניטין הזה לגמרי לא ראוי. הם חלק חשוב במלתחה של כל אישה, וחשוב לנסות ולהציל את מקומם בתולדות האופנה. פריט שניתן ללבוש, ולשפר, כמעט כל בגד. הם פנטסטיים לשיפור צורת הרגל, ומהווים חתיכת הנעלה מהפכנית באופן מפתיע – רחוק מנחלתם של חשפניות ועובדי תעשיית המין; הם פריט משחרר ואופנתי לנצח להחליק את הרגליים לתוכו.

המונח נובע למעשה מביטוי צרפתי. À gogo, כלומר ‚בשפע‘ נגזר מהמונח הצרפתי העתיק לאושר, la gogue. זה נכנס ללקסיקון האנגלי ב-1962 כמונח שמשמעותו ‚כל הזעם‘, ובכך נתן למגפי גוגו את שמם. אבל למה הם כל כך מהפכניים? ובכן, כל הקונספט של מגף מיינסטרים לנשים כאביזר אופנה היה חסר תקדים, שכן הם נלבשו רק כדי לשמור על חום כפות הרגליים של נשים בחורף ובמזג אוויר גשום, ולא כבגדי רחוב. הם עוצבו במיוחד כדי להחמיא לאופנת התקופה, עם חצאיות קצרות כמו חצאית המיני בכל הזעם. הם הדגישו את צורת הרגל המוצגת, וגם עזרו לכסות קצת את הרגל – מושלם לנשים שקצת לא בטוחות לגבי הבהוב של הבשר.

המעצב André Courrèges זוכה ברבים ליצירת מגפי גוגו הראשונים אי פעם. זה היה מגף עם עקב נמוך בגובה העגל שנוצר עבור קולקציית סתיו 1964 שלו כחלק ממראה ‚נערת הירח‘. המגפיים הללו הפכו במהירות לפופולריות, ועד מהרה יוצרו בהמוניהם, והפכו ללהיט ענק עם בנות לבושות בסגנון ‚דולי בירד‘ בלונדון של שנות ה-60. הם עוצבו בדרך כלל עם רוכסן בחלק האחורי, או בצד, ואומצו על ידי בני נוער, שראו אותם לובשים על ידי רקדנים בתוכניות טלוויזיה, ועזרו להרחיב את הפופולריות שלהם.

הפופולריות הזו ראתה אותם עד מהרה הפכו לאיקוניים. לדוגמה, המגפיים בשיר של ננסי סינטרה ‚These Boots are Made for Walking‘ מוכרים באופן נרחב כמגפי גוגו. המגפיים הפכו לחלק מתרבות הפופ כאשר ננעלו על ידי ג’יין פונדה בסרט המדע הבדיוני הקאלט ברברלה. הצלחה כזו גרמה למעצבים אחרים לעשות גרסה משלהם למגפיים, כאשר גובה המגף עולה ככל שקווי המכפלת הפכו גבוהים יותר ויותר, והגיע לשיא במגפי הבירית הגבוהים בירך של איב סן לורן. אלה בתורם הולידו ‚מגפיים מקורזלים‘, מגפיים בגובה השוק או הירך עם עקב מחודד, ונענדו על ידי דיאנה ריג ו-Honor Blackman בסדרת הטלוויזיה הקלאסית הנוקמים.

בימינו, מגף הגוגו הפך לחלק עצום מהאופנה בעולם, ולכן חשוב להתרחק מהסטריאוטיפים שלו כפריט הנעלה זונה. זהו אחד מפריטי לבוש האופנה המהפכניים ביותר שצמחו משנות השישים, וחלק מרכזי במלתחה של כל אישה.

Previous Post
Next Post

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.